Συνεχίζεται ο κατήφορος για την Watford

Stoke city και Watford αναμετρήθηκαν την Τρίτη το βράδυ στο bet365 Stadium με τους γηπεδούχους να επικρατούν σχετικά εύκολα με 2-0, βάζοντας τέλος σε ένα σερί έξι αγώνων χωρίς νίκη.

Η νίκη αυτή θα δώσει την απαιτούμενη ψυχολογία στους παίχτες του Hughes να συνεχίσουν, καθώς ακολουθεί παιχνίδι για το f.a cup το σαββατοκύριακο. Από την άλλη πλευρά, η Watford ήταν για έναν ακόμα αγώνα απογοητευτική και πλέον πρέπει να κοιτάζει χαμηλά πάρα ψηλά. Έτσι,μετά από σήμερα, οι  γηπεδούχοι ανέβηκαν στην  11η θέση με 24 βαθμούς ,ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν  12η με 22 πόντους.

Το παιχνίδι:

Στην αρχή του πρώτου ημιχρόνου, και οι δυο  ομάδες ήταν μουδιασμένες και καμία δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά. Οι γηπεδούχοι είχαν μεν την κατοχή της μπάλας, αλλά σε σημεία που δεν μπορούσαν να φανούν επικίνδυνοι . Από την άλλη μεριά, η Watford έδειχνε να διατηρεί το μηδέν  σχετικά εύκολα, και με γρήγορες αντεπιθέσεις που είχαν πρωταγωνιστές τους Capoue και Holebas προσπαθούσαν  να δημιουργήσουν προβλήματα στους Potters. Οι γηπεδούχοι, άρχισαν να αφυπνίζονται σιγά σιγά και έχασαν δυο καλές ευκαιρίες με τον  Walters να αστοχεί με σουτ στο 14 αλλά και με τον Crouch να μην μπορεί να νικήσει με κεφαλιά τον Gomes στο 34. Τελικά, λίγο πριν οι δυο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν με κεφαλιά του Shawcross μετά από κόρνερ  του joe Allen . Nα σημειωθεί, ότι ο αρχηγός της Stoke είχε να σημειώσει γκολ από την πρώτη Ιανουαρίου του 2015 πάλι με κεφαλιά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι σφήκες έδωσαν χώρο στους γηπεδούχους, καθώς πίεζαν σε όλες τις γραμμές για την ισοφάριση και τιμωρήθηκαν . Σε μια αντεπίθεση των Potters έγινε το 2-0 με κοντινή προβολή  του Peter Crouch μετά από μακρινή πανέμορφη μπαλιά  του Adam από τα αριστερά , ενώ  στη συνέχεια ο υψηλόσωμος φορ έχασε  μια ακόμα ευκαιρία  για να διπλασιάσει τα τέρματα του.  Αξιοσημείωτο είναι ότι ο Crouch σκόραρε για πρώτη φορά σε δυο συνεχόμενα παιχνίδια με τη φανέλα της Stoke από τον περασμένο Φλεβάρη . Η Watford, προσπαθούσε να επανέλθει στο παιχνίδι αλλά ο Deeney ήταν απελπιστικά μονός και χωρίς βοήθειες  . Την καλύτερη της ευκαιρία πάντως για να μπει ξανά στο παιχνίδι την έχασε στο 77ο λεπτό, με τον Prodl α κάνει την κεφαλιά η οποία πέρασε ξυστά έξω από το δοκάρι του Lee Grant.

Συνθέσεις :

STOKE CITY (3-4-1-2): Grant 7; Johnson 7, Shawcross 7, Martins Indi 7; Diouf 6.5 (Afellay 68, 6.5), Allen 7, Adam 8 (Whelan 84), Pieters 7; Arnautovic 7; Walters 7, Crouch 7.

WATFORD (4-5-1): Gomes 6; Kabasele 6, Prodl 5 (Folivi 81), Britos 6, Kaboul 5; Behrami 5 (Ighalo 45, 6), Capoue 6.5, Doucoure 6, Guedioura 6 (Sinclair 69, 5), Holebas 5; Deeney 6.

Επιμέλεια κειμένου: Ίον Ψύχαρης