Τριάρα…και “βήμα” τίτλου για την Chelsea!

Η Chelsea κατάφερε να πάρει μεγάλη νίκη στην έδρα της Everton, καθώς επικράτησε με σκορ 3-0 στην 35η αγωνιστική της Premier League.

Η Chelsea μετά από ένα εκπληκτικό γκολ του Pedro στο 66’ “ξεμπούκωσε” και πήρε μεγάλη νίκη στο Goodison Park, καθώς Cahill και Willian με γκολ στο 79’ και στο 87’, έγραψαν το τελικό 3-0. Η Everton από την άλλη δεν μπόρεσε να αντιδράσει ιδιαίτερα, η οποία πριν δεχτεί το πρώτο γκολ, στεκόταν καλά μέσα στον αγωνιστικό χώρο και απειλούσε κυρίως με αντεπιθέσεις.

Οι γηπεδούχοι μόλις στο 2’ έχασαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία, με τον Calvert-Lewin να μπαίνει μέσα στην περιοχή, να κάνει το σουτ, αλλά είδε την μπάλα να σταματάει στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Courtois.

Η Chelsea απάντησε το επόμενο λεπτό, με τον Cahill να κάνει το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά ο Stekelenburg κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 11’ οι “Μπλε” έχασαν ακόμη μια ευκαιρία, όπου μετά από πάσα του Diego Coasta, ο Hazard μπ΄ξκε μέσα στην περιοχή, πέρασε και τον Stekelenburg, αλλά το πλασέ του κατέληξε στην εξωτερική πλευρά τον διχτύων.

Οι φιλοξενούμενοι στο 21’ απείλησαν και πάλι, με τον Matic να περνάει πέντε παίχτες να κάνει το σουτ αλλά ο Stekelenburg κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα.

Ένα λεπτό αργότερα τα “Ζαχαρωτά” απείλησαν για δεύτερη φορά στο παίχνιδι, με τον Lukaku να κάνει το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Courtois.

Στο 23’ ο Diego Costa, έχασε μοναδική ευκαιρία, καθώς βρέθηκε απέναντι από τον Stekelnburg, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Everton.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ανήκε στην Chelsea, όπου μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Mosses έπιασε το πλασέ μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε χιλιοστά από το κάθετο δοκάρι του Stekelenburg.

Στο 66’ οι “Μπλε” πέρασαν μπροστά στο σκορ, με τον Pedro να κάνει το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και να στέλνει την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Stekelenburg, πετυχαίνοντας ένα πανέμορφο γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι στο 79’ διπλασίασαν τα τέρματα τους, όπου μετά από κτέλεση φάουλ του Hazard, ο Cahill βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και από κοντινή απόσταση την έστειλε στα δίχτυα της Everton.

Στο 87’ μετά από πάσα του Fabregas ο Willian τριπλασίασε τα τέρματα της Chelsea, καθώς σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Stekelenburng.

Αναλυτικά οι ενδεκάδες:

Everton: Stekelenburg, Holgate, Jagielka, Williams, Baines, Gueye, Valencia (72′ Kone), Davies, Barkley, Lukaku, Calvert-Lewin (72′ Mirallas)

Chelsea: Courtois, Azpillicueta, Luiz (82′ Ake), Cahill, Mosses, Kante, Matic, Alonso, Pedro (82′ Fabregas), Hazard (85′ Willian), Costa