Θρίαμβος της City επί της Crystal Palace

Καταιγιστική εμφανίστηκε η Manchester City ενάντια της Crystal Palace κερδίζοντας τους 3 βαθμούς μέσα στο Etihad Stadium, διαλύοντας τους αετούς με το σκορ να τελειώνει 5-0.

Αναλυτικά οι σημαντικότερες φάσεις:

Από το 2ο μόλις λεπτό o Silva με ένα τρομερό σουτ μέσα στην περιοχή με στόχο την κάτω δεξιά γωνία σκοράρει με αποτέλεσμα από πολύ νωρίς να έχουμε το 1-0

Στο 36′ ο Benteke παίρνει μία σέντρα και πιάνει μία κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι, με στόχο το δεξί δοκάρι, αλλά βρίσκει μπροστά του τον Caballero που κάνει μια καλή απόκρουση

Mε την αρχή του 2ου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 49 ο Kompany υποδέχεται μία πάσα στην άκρη της περιοχής από τον Kevin De  Bruyne και κάνει ένα καλό σουτ στην πάνω δεξιά γωνία, με τον Hennessey να μην μπορεί να αποκρούσει και με τον πίνακας του σκορ να γράφει πλέον 2-0

Στο 53′ ο De Bruyne με ένα ωραίο σουτ από απευθείας φάουλ στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 59′ ο Gabriel Jesus δίνει μία πάσα στην άκρη της περιοχής στον De Bruyne και αυτός με ένα καλό σουτ στην κάτω δεξιά γωνία δεν αφήνει περιθώρια απόκρουσης στον Hennesea, γράφοντας έτσι το 3-0

Στο 82′ ο Zabaleta βρίσκει τον Stearling στην άκρη της περιοχής και αυτός έστειλε την μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία, νικώντας τον Hennesey, κάνοντας έτσι το 4-0

Οδεύοντας προς το τέλος του παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων,έγινε σέντρα από ένα φάουλ με τον Ottamendi να σηκώνεται ψηλότερα από όλους τους παίχτες,κερδίζοντας μία κεφαλιά  μέσα στην περιοχή με τον τερματοφύλακα να μην μπορεί να αποκρούσει, σημειώνοντας έτσι το 5-0.

Αναλυτικά οι 11αδες:

Man City: Caballero, Fernandinho, Kompany, Otamendi, Clichy, Toure, Sterling, De Bruyne, Silva(Zabaleta), Sane(Navas), Gabriel Jesus(Ihenacho)

Crystal Palace: Hennessey, Ward, Kelly(Delaney), Van Aanholt, Schlupp, McArthur, Milivojevic(Flamini), Puncheon, Zaha, Benteke, Townsend(Lee)