Άλμα Ευρώπης για την Everton

Η Everton επιβλήθηκε με 4-0 της Hull City στο Goodison Park, χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Premier League.

Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, μην επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να γίνουν απειλητικοί. Η Everton σκόραρε μόλις στο 9ο λεπτό με τον CalvertLewin. Το 2-0 έγινε 70 λεπτά αργότερα με τον Valencia, έπειτα από ωραίο συνδυασμό με το Lukaku. Στο 91’ οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με το Βέλγο να κάνει το 3-0. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Lukaku πέτυχε το 4-0, ολοκληρώνοντας το θρίαμβο της ομάδας του. Χάρη σε αυτή τη νίκη τα «Ζαχαρωτά» μπήκαν σε τροχιά Ευρώπης, καθώς ισοβαθμούν με την Arsenal στην 5η θέση.

Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι είχαν στόχο να διαφυλάξουν τα μετόπισθέν τους, κάτι που κατάφεραν μέχρι ενός σημείου. Μετά το 2-0 όμως κατέρρευσαν, με την ήττα να έρχεται αναπόφευκτα.

Ο Ronald Koeman παρέταξε την ομάδα του με 4-1-4-1, έχοντας στο τέρμα το Robles, στην άμυνα από δεξιά προς τα αροστερά τους Coleman, Williams, Jagielka, Baines, μπροστά τους τους Schneiderlin, Gueye, Davies, δεξιά τον Barkley, αριστερά τον CalvertLewin και στην κορυφή της επίθεσης το Lukaku.

Ο Marco Silva επέλεξε το 5-4-1, με το Jakupovic κάτω από τα δοκάρια, τους Elabdellaoui, Davies, Ranocchia, Maguire, Robertson στην άμυνα, τους Markovic, Huddlestone, NDiaye, Clucas στο κέντρο και μοναδικό προωθημένο τον Hernandez.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που μπήκαν με στόχο να αμυνθούν. Η Everton άνοιξε το σκορ στο 9’. Ο Barkley με κάθετη πάσα έβγαλε τον Davies στην πλάτη της άμυνας, ο Άγγλος έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο CalvertLewin από το ύψος του πέναλτι πέτυχε το 1-0.

Το πρώτο μισάωρο ολοκληρώθηκε με τα «Ζαχαρωτά» να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης και τη Hull να περιορίζεται στα ανασταλτικά της καθήκοντα. Στο 30’ ο Barry αντικατέστησε το Schneiderlin, που τραυματίστηκε. Οι «Τίγρεις» απείλησαν για πρώτη φορά στο 38’. Ο Williams έκανε κακό υπολογισμό σε μία μακρινή μπαλιά, με αποτέλεσμα ο Clucas να τον πιέσει και να του κλέψει την μπάλα, αλλά το σουτ του έφυγε ψηλά. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη φάση του ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τη Hull να κερδίζει λίγα παραπάνω μέτρα στο γήπεδο, επιδιώκοντας να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ της Everton. Ωστόσο η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στους γηπεδούχους. Στο 55’ ο Lukaku με ατομική προσπάθεια από δεξιά, έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Ο Jakupovic είπε όχι σε ανάλογη προσπάθεια του Βέλγου επιθετικού πέντε λεπτά αργότερα.

Η ομάδα του Silva είχε καλή ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 72’, καθώς ο Robertson βρέθηκε ανενόχλητος στην περιοχή, μετά τη σέντρα του Elabdellaoui από δεξιά, με το σουτ του να φεύγει ψηλά. Στο 73’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, αφού ο Huddlestone αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα, εξαιτίας του βάναυσου τάκλιν που έκανε στον Gueye.

Η Everton πέτυχε δεύτερο γκολ στο 78’. Lukaku και Valencia έπαιξαν όμορφο ένα-δύο έξω από την περιοχή των αντιπάλων τους, με τον παίκτη από το Εκουαδόρ να κάνει το 2-0, ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Ο Barry έψαξε το 3-0 στο 86’, με την ενέργειά του να μη βρίσκει στόχο. Τελικά το πέτυχε ο Lukaku πέντε λεπτά αργότερα, μετά από πάσα του Valencia. Ο Βέλγος δε σταμάτησε εκεί και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 4-0, εκμεταλλευόμενος το λανθασμένο γύρισμα του Elabdellaoui.

Ενδεκάδες:

Everton: Robles, Coleman, Williams, Jagielka, Baines, Schneiderlin (Barry 30’), Barkley, Davies (Valencia 77’), Gueye, Calvert-Lewin (Funes Mori 56’), Lukaku

Hull City: Jakupovic, Elabdellaoui, Davies (Grosicki 64’), Ranocchia, Maguire, Robertson, Markovic (Elmohamady 86’), Huddlestone, N’Diaye, Clucas, Hernandez (Diomande 82’)