(Ni)asse τους!

Δυσκολεύτηκε η Everton,η οποία φαινόταν να τα έχει βρει σκούρα με την Bournemouth,όμως κέρδισε τους 3 βαθμούς,επικρατώντας με 2-1

Η Everton,βρέθηκε πίσω στο σκορ και έδειχνε να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό της Bournemouth.Όμως αυτό ανατράπηκε από την στιγμή που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Niasse,ο οποίος πέτυχε και τα 2 γκολ για τους γηπεδούχους.

Αναλυτικά οι σημαντικότερες στιγμές:

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε συντηρητικά,με τις 2 ομάδες να έχουν ως κύριο στόχο στην διατήρηση του 0 στα μετόπισθεν,με αποτέλεσμα να μην υπάρχει κάποια σημαντική ευκαιρία για τις 2 ομάδες,για να πάρουν κεφάλι στο σκορ.

Παρόλα αυτά, με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου,στο 49′,ο Joshua King περνά από τους αμυντικούς και σουτάρει δυνατά από την άκρη της περιοχής με την μπάλα να καταλήγει στην κάτω αριστερή γωνία με τον τερματοφύλακα να μην μπορέσει να την φτάσει,κάνοντας το 1-0.

Στο 77′ ο Niasse βρίσκει λίγο χώρο μέσα στην περιοχή για να πάρει την πάσα του Tom Davies και σουτάρει,στέλνοντας την μπάλα μέσα από το δεξί δοκάρι,με το σκορ να γίνεται 1-1.

Λίγα λεπτά αργότερα,στο 82′, ο Niasse,κερδίζει ένα ριμπάουντ,και στέλνει εύκολα την μπάλα στα δίχτυα,κάνοντας την ανατροπή,με την Everton να προηγείται 2-1.

Λίγο έλειψε στο 87′,η Everton να διευρύνει το σκορ,με τον Calver-Lewin,ο οποίος δοκίμασε ένα σουτ και έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Αναλυτικά οι ενδεκάδες:

Everton: Pickford, Martina, Holgate, Williams, Baines; Gueye, Schneiderlin, Klaassen; Rooney, Calvert-Lewin, Sigurdsson

Bournemouth:Begovic, Francis, Gosling, Ake, Surman, Daniels, Smith, King, Defoe, Stanislas, Ibe