Back in the winning ways

Επιτέλους επιστροφή στις νίκες για τη Liverpool! Παρουσιάζοντας δύο πρόσωπα στο παιχνίδι, οι Reds πήραν μία τεράστιας σημασίας νίκη επί της Huddersfield στο Anfield με 3-0, ανεβαίνοντας στην 6η θέση της βαθμολογίας της Premier League με 16 βαθμούς! Χαμένο πέναλτι ο Salah, milestone καριέρας για τον Daniel Sturridge.

Αναλυτικά στα του αγώνα, στο πρώτο ημίχρονο είδαμε μία Liverpool όπως μας είχε συνηθίσει εδώ και λίγο καιρό. Άχρωμη, άγευστη, άοσμη, σε ένα ημίχρονο στο οποίο γενικότερα θα ξεχάσουν γρήγορα άπαντες στο κόκκινο στρατόπεδο. Η Huddersfield ξεκίνησε με δύο κόρνερ στα πρώτα 10′ την αναμέτρηση, όντας η πρώτη ομάδα που έκανε αισθητή την παρουσία της στα αντίπαλα καρέ, όμως κάπου εκεί τελείωσε και η επιθετική της παρουσία στον αγώνα! Η Liverpool πήρε τα μέτρα της και άρχισε να κυκλοφορεί υπομονετικά την μπάλα στο κέντρο, προσπαθώντας να βρει χώρους στη διπλή ζώνη άμυνας που είχε στήσει ο David Wagner, όμως τις περισσότερες φορές η κυκλοφορία χαρακτηριζόταν από αδράνεια, παρά από υπομονή. Οι χώροι δεν υπήρχαν και οι ελάχιστες φάσεις του πρώτου μέρους, έγιναν από συνεργασίες στα πλάγια, που φαινόταν πως ήταν και η μοναδική προοπτική ζημιάς. Καλύτερη στιγμή το σουτ του Mohamed Salah στο 27ο λεπτό, μετά από συνεργασία του με τον Roberto Firmino. Και κάπου εκεί ήρθε η μεγάλη ευκαιρία των Reds. Στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης και στην εκτέλεση φάουλ που είχε κερδίσει ο Alberto Moreno στα πλάγια, ο Tommy Smith κράτησε από τη φανέλα τον Firmino, παραχωρώντας έτσι ένα χαζό, αλλά σωστό, πέναλτι στους γηπεδούχους. Η ευκαιρία ήταν εκεί, όμως οι Reds την πέταξαν στα σκουπίδια, καθώς ο Jonas Lossl μάντεψε σωστά την γωνία εκτέλεσης του Mohamed Salah, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Jordan Henderson έστειλε τη μπάλα δοκάρι και έξω. Το ημίχρονο λοιπόν βρήκε τις δύο ομάδες στο 0-0 και για πρώτη φορά είχαμε και αποδοκιμασίες από μερίδα κόσμου στο γήπεδο.

Τα πράγματα δεν έδειχναν καλά για τους Reds μετά από άλλο ένα πεταμένο στα σκουπίδια ημίχρονο, όμως αυτό έμελλε να αλλάξει στην επανάληψη. Η ομάδα του Jurgen Klopp μπήκε με άλλον αέρα από τα αποδυτήρια και μόλις 5 λεπτά μετά την έναρξη του β’ μέρους βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Λάθος κεφαλιά του Tommy Smith, την οποία εκμεταλλεύτηκε ο, ανύπαρκτος μέχρι τότε, Daniel Sturridge, εξαιρετικό τελείωμα και 1-0!

Αυτό ήταν ένα γκολ μεγάλης σημασίας για τον Sturridge, καθώς όχι μόνο έρχεται μετά από πολύ καιρό αφλογιστίας, αλλά αποτελεί και το 100ο γκολ καριέρας του! Η Liverpool πήρε το προβάδισμα και πήρε και την ψυχολογία και από τότε συνέχισε ο μονόλογος με αμείωτο ρυθμό. Ο Milner στο 56′ και ο Moreno στο 57′ απείλησαν, δείχνοντας τι θα ακολουθούσε λίγο αργότερα. Κερδισμένο κόρνερ μετά το σουτ του Moreno και γκολ για τους Reds με τον Bobby Firmino στο 58ο λεπτό, ένα γκολ παράδοξο για τα δεδομένα της Liverpool, καθώς είναι το πρώτο γκολ από κόρνερ μετά από το παιχνίδι του FA Cup με τη Wolves, πίσω στις αρχές του 2017. Το 2-0 ήταν γεγονός και κάπου εκεί μπήκαν οι βάσεις για την επικράτηση. Η Liverpool συνέχιζε να πιέζει, η Huddersfield δεν έκανε φάσεις και έτσι στο 75ο λεπτό ο Gini Wijnaldum έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με ένα όμορφο δυνατό σουτ εντός περιοχής (και ως είθισται για τον Gini… εντός έδρας), έπειτα από ασίστ του Mohamed Salah, γράφοντας έτσι το 3-0 και βάζοντας τέλος στη σεμνή τελετή. Ο Dominic Solanke πέρασε ως αλλαγή και προσπάθησε φιλότιμα να χριστεί και αυτός σκόρερ, όμως νικήθηκε στο 88ο λεπτό από τον Lossl. Τελευταία σημαντική ευκαιρία για τους Reds ήρθε στο 90ο λεπτό, όταν ο Joel Matip ανενόχλητος, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του James Milner δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Το τελικό σφύριγμα του Kevin Friend βρήκε τη Liverpool νικήτρια και το σημαντικότερη με λίγη ηρεμία στο μυαλό της ενόψει Maribor και West Ham. Επόμενο παιχνίδι Τετάρτη βράδυ στο Anfield με την Maribor, για την 4η αγωνιστική των ομίλων του UEFA Champions League.