Οι “Αλεπούδες” έφαγαν τα “Ζαχαρωτά”

Μεγάλη ανατροπή πέτυχε η Leicester στην έδρα της Everton επικρατώντας με 2-1, παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για την επόμενη φάση του FA Cup.

Οι “Αλεπούδες” του Ranieri κατάφεραν να ανατρέψουν την σε βάρος τους κατάσταση, όπου στο 63’ η Everton κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με τον Lukaku, αλλά ο Musa μέσα σε πέντε λεπτά κατάφερε να πάει την Leicester από την κόλαση στον παράδεισο, αφού στο 66’ και στο 71’ πέτυχε δυο γκολ.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι ανήκε στους γηπεδούχους, όπου μόλις στο 3’ ο Mori από το κέντρο της περιοχής σούταρε αλλά ο Schmeichel κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα.

Στο 21’ η Leicester έχασε την πρώτη της ευκαιρία στο παιχνίδι, με τον νέο της μεταγραφικό απόκτημα Ndidi να σουτάρει με το αριστερό έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά ο Robles μπλόκαρε την μπάλα.

Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά, με τον Garay να σουτάρει από δύσκολη γωνία και τον Robles να στέλνει την μπάλα σε κόρνερ.

Η Everton απείλησε ξανά στο 39΄με τον Mori, όπου με αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Ενώ η τελευταία καλή ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο έγινε πέντε λεπτά αργότερα με τον Lukaku να επιχειρεί την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και η μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Schmeichel φώναξε παρόν σε δυο περιπτώσεις μέσα σε ένα λεπτό, όπου στο 56’ και 57’ έπιασε δυο σουτ των Valencia και Lukaku αντίστοιχα.

Το σκορ ευτύχισαν να ανοίξουν πρώτοι οι γηπεδούχοι, με τον Delofeu στι 63’ να πασάρει στον Lukaku και ο δεύτερος από κοντινή απόσταση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Leicester.

Η Everton δεν χάρηκε για πολύ όμως το γκολ που πέτυχε, καθώς τρία λεπτά αργότερα ο Musa με ένα σουτ έστειλε την μπάλα στην δεξιά κάτω γωνία του Roblew, βάζοντας έτσι πάλι τις “Αλεπούδες” στο παιχνίδι.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Musa χτύπησε και πάλι, όπου μετά από πάσα του Drinkwater ο παίχτης της Leicester βρέθηκε στο ύψος του πέναλντι κα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Everton.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 89’ με τον Williams ο οποίος έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Schmeichel.

Αναλυτικά οι ενδεκάδες:

Everton: Robles, Baines, Williams, Mori, Holgate (45’ Deulofeu), Coleman, Barry, Davies, Barkley (75’ Kone), Valencia (62’ Mirallas), Lukaku

Leicester: Schmeichel, Simpson, Morgan, Huth, Chilwell, Mendy, Ndidi, Drinkwater, Albrighton (84’ Kapustka), Ulloa (35’ Musa), Gray (77’ Fuchs)